Sağlık Turizmi Bölge Toplantıları Devam Ediyor

TOBB Türkiye Uluslararası Sağlık Turizmi Meclisi’nin, ülkemizin sağlık turizminde hak ettiği yere gelmesi noktasında önündeki engellerin tespiti ve çözümüne yönelik yapılması için karar aldığı “Uluslararası Sağlık Turizmi Bölge Toplantıları”nın ikincisi Samsun’da gerçekleştirildi.​

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ev sahipliğinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Uluslararası Sağlık Turizmi Meclis işbirliğinde gerçekleştirilen “Uluslararası Sağlık Turizmi Bölge Toplantısı”nda özellikle Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere ülkemizin sağlık turizmi masaya yatırıldı.

Samsun’un sağlık turizmi potansiyelinin geliştirilmesi ve sağlık sektörüne ilişkin veri sağlanması adına da katkı sağlanmasının amaçlandığı toplantının açılışında konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Z. Murzioğlu, söz konusu işbirliğinden ve sektör temsilcilerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sorunlar TOBB’da titizlikle değerlendirilecek

Konuşmasında sağlık turizminin önemine işaret eden Murzioğlu, “Türkiye’nin sağlık turizmi alanında markalaşma sürecinde yol haritasını belirlemek çıkılan bu yolda, Karadeniz Bölgesi olarak hedefin bir parçası olmak maksadıyla bir aradayız. Burada aktarılacak konuların, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından titizlikle takip edileceğini vurgulamak istiyorum. Ülkemizin ilaçtan tıbbi cihaza, sağlık malzemelerinden şehir hastanelerine, kamu ve özel hastaneleriyle birlikte sağlıkta önemli bir aşamaya geldiğini memnuniyetle görüyoruz. Yurt dışına gittiğimizde dünyada örnek alınan ülke olduğumuzu ifade ediyorlar. Geniş ürün yelpazemiz, kuvvetli altyapımız sayesinde salgın döneminde ortaya çıkan fırsatı iyi değerlendirerek, yeni bir atılım başlattık. İnsan kaynağı ile bu başarılı tablo, turizm gelirlerini ve sağlık sektöründeki iş hacmini artırıyor. Türkiye’de toplamda 4 bin 500’den fazla firma, tesis ve kuruluş yetki belgesine sahip. Yetki belgeli sağlık tesislerimiz, ihracata da önemli katkı sağlıyor. TOBB Türkiye Uluslararası Sağlık Turizmi Meclis Başkanı Sayın Dr. Özgür Öztan ve Meclisten sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Hakan Ülken bana ulaşıp Samsun’da bir Sağlık Turizmi Bölge Toplantısı yapmak istediklerini söylediklerinde memnuniyetle ev sahipliği yapacağımızı belirttim. Samsun’un sağlık kümelenmesi, sağlık sektöründeki konumu, Karadeniz bölge odalarımızın gayreti, kamu kurumlarımızın değerli yöneticilerinin desteği ile söz konusu toplantıdan fayda sağlayacağımıza inancımın tam olduğunu belirtmek isterim” dedi.

Küresel ölçekte sağlık turizmi önemli fırsatlardan biri

TOBB Türkiye Uluslararası Sağlık Turizmi sektör meclisinin yeni kurulmasına rağmen, çok kısa zamanda birçok önemli çalışmalara imza attığını kaydeden Murzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ticaret Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımızın da kıymetli destekleriyle, sektörümüze yönelik olumsuz algı ve kayıt dışıyla mücadelede kayda değer gelişmeler sağlandı. Yine sektörümüze yönelik devrim niteliğinde destek programları hayata geçirildi. Bu vesileyle Sektör Meclisimizin başkanı Dr. Özgür Öztan hocamız nezdinde, tüm temsilcilerimize başarılı çalışmaları için teşekkür ediyorum. Ayrıca bugün aramızda olan Bakanlık temsilcilerimize de her zaman yanımızda oldukları ve katkıları için teşekkür ediyorum. Küresel ölçekte yeni risklerin ve aynı zamanda fırsatların ortaya çıktığı bir döneme giriyoruz.

İşte sağlık turizmi sektörü de bu fırsat alanlarından biri. Ülkemiz konumu itibariyle uluslararası sağlık turizmi alanında da tam bir fırsat ülkesi. Gerek sağlık hizmetlerimizin gerekse turizm hizmetlerimizin kalitesiyle Dünyada sağlık turizmine olan talebi şekillendirebilecek güce sahibiz. Bölge olarak da şanslıyız. İyi hekimler, iyi hastanelere sahibiz. Burada mütevazi olmak istemiyorum. Uluslararası standartlarda akredite olmuş sağlık kuruluşlarımız var. Diğer yandan kaliteli jeotermal kaynaklarımız, acentesi, konaklama tesisi, ulaşım imkânları gibi alanları ile turizm değer zincirini çok iyi yöneten firmalarımız mevcut. Bu anlamda 2024 yılını, özellikle sağlık turizminde Türkiye’nin önünde çok önemli bir fırsat olarak görüyorum. Maalesef güçlü yönlerimiz ve fırsatlarımız olduğu kadar zayıf yönlerimiz ve risk barındıran konular da var. Bugün burada olmamızın asıl nedeni de bu. Sektörün gelişimi, kurumsallaşması adına sizlerin görüşlerine ve önerilerine ihtiyacımız var. Sonucun ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, hepinize katılımları için teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”

Karadeniz Bölgesi, sağlık turizminde önemli rol oynuyor

TOBB Türkiye Uluslararası Sağlık Turizmi Meclis Başkanı Doç. Dr. Özgür Öztan ise, bölge toplantılarımızın temel amacının Türkiye genelinde tabana yayılarak,  sektördeki paydaşların yaşadığı problemleri ve ihtiyaçları belirlemek olduğunu söyledi. Konuşmasında TOBB Türkiye Uluslararası Sağlık Turizmi Meclisi’nin 2021 yılında sektörleri temsil eden meclisler arasında yerini aldığını belirten Öztan, “Hepimizin bildiği üzere son yıllarda hizmet ihracatı içerisinde ciddi düzeyde artış yaşanan sektörlerden birisidir sağlık turizmi ve gelecek yıllarda da pazarın ciddi düzeyde büyüyeceği öngörülmektedir. Hizmet ihracatı net döviz girdisi sağlaması, istihdam kaynağı olması ve yarattığı katma değer ile özellikle günümüz koşullarında Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Bugün Türkiye’de sağlık turizmi sektöründe yetkilendirilmiş 4 bin 226 sağlık kuruluşu bulunmaktadır ve bu yetkilendirilmiş kuruluşların yaklaşık yüzde 3’ü Karadeniz Bölgesi’nde hizmet sunmaktadır. Karadeniz Bölgesi turizmin olmazsa olmaz değerleri olan deniz, kum, güneş üçlüsüne sahiptir ve aynı zamanda alternatif turizm türlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Samsun ve Trabzon başta olmak üzere Karadeniz Bölgesi’nde bulunan kamu hastaneleri ve özel hastaneler, sahip oldukları güçlü altyapı ve nitelikli insan kaynağı ile birçok alanda yüksek teknolojili sağlık hizmeti sunmaktadır. Karadeniz bölgesi sağlık turizminden yararlanılması gereken önemli bir konuma sahiptir. Samsun ili özelinde bakıldığı zaman Karadeniz Bölgesi’ndeki yetkili sağlık kuruluşlarının yüzde 37’si burada bulunmaktadır. Türkiye’nin önemli büyükşehirlerinden biridir Samsun. Sektör için de yapılan çok kıymetli çalışmaların olduğunu takip ediyoruz. Bu nedenle de Karadeniz Bölge toplantımızı Samsun’da gerçekleştirmek istedik. Bugün burada olmamıza katkılar sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekleştireceğimiz Karadeniz Bölge Toplantısı’nın sektörde büyük etki yaratacağına inanıyoruz. Birlikte yol almanın Sağlık Turizmi sektörünü geliştirmek konusunda hepimizi güçlendireceği kanaatindeyim. Cumhuriyetimizin 101. Yılında Türkiye’yi Sağlık Turizmi sektöründe hak ettiği noktaya getireceğimize de inancımız tamdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Panel düzenlendi

TOBB Türkiye Uluslararası Sağlık Turizmi Meclisi Başkan Yardımcısı Op. Dr. Genco Çetinkanat, “Türkiye ve Dünya Sağlık Turizmi Sektörüne Bakış” konulu bir konuşma yaptı.

Daha sonra da TOBB Türkiye Uluslararası Sağlık Turizmi Meclisi Üyesi Temel Uzlu moderatörlüğünde, ”Sağlık Turizmi Paneli” düzenlendi.

Panelde, Samsun Vali Yardımcısı Canik Kaymakamı Vehbi Bakır, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdür Yardımcısı Alperen Kaçar, 19 Mayıs Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yetkin Bulut, Samsun Sağlık İl Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzman Dr. Kemal Serhan, Samsun Sağlık Turizmi Derneği Başkanı (SASTUD) Prof. Dr. Fatih Özkan ve Orta Karadeniz Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Eczacı Ömer Bir sorun tespitlerine ve çözüm önerilerine yönelik katılımcılara konuşma yaptı.

Samsun Valisi Orhan Tavlı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Nihat Soğuk’un yanı sıra, kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı program, toplantı öncesi ve toplantı sırasında yapılan anket çalışmaları sonuçlarının katılımcılara değerlendirilmesi ve soru-cevap kısmından sonra ona erdi. 

Diğer Yazılar

Yazıyı Paylaş: