Dünya Barış Üniversitesi Açılıyor

KKKTC’nin 26. Üniversitesi “Dünya Barış Üniversitesi” resmen açıldı. Mütevelli Heyeti Başkanlığını Sofu Altınbaş’ın yaptığı yeni üniversite “Barışçıl Bir Eğitim Ortamı Sağlayan Üniversite” sloganıyla kuruldu.

Dünya Barış Üniversitesi (World Peace University) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yükseköğretim, Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’nun (KKTC YÖDAK) 25 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştirdiği, yerinde denetim sonrasında eğitim ve öğretime başlama izni aldı. Üç fakülte ile iznini alan üniversite, akademik hayata ve yükseköğretime yeni bir anlayış getirmeyi hedefliyor.

Alınan akreditasyon sonrası tüm personeli ile birlikte kutlama yapan Dünya Barış Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sofu Altınbaş, topluma hizmet amacıyla çıkılan bu yolda hedefin KKTC ekonomisine katkıda bulunmak, gençliğe hizmet etmek, topluma faydalı gençlik yetiştirmek olduğunu aktarmış ve ilk 5 yıl içerisinde adanın en iyi ilk 5 üniversitesinden biri olmayı hedeflediklerini vurguladı.

Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Vakkas Altınbaş ise Dünya Barış Üniversitesi’nin ülkemize barış getirmesi temennisinde bulunarak, hayırlı olması temennisiyle, artık ileriye bakıp daha çok yol almak gerektiğini belirtti.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Sağsan ise yaptığı açıklamada, büyük bir dünya ailesi olduklarını ve yükseköğrenime, öğrencisinden hocasına kadar geniş bir yelpazede barışçıl bir ortam getirme hedefini güttüklerini söyledi. Sağsan, “İyi ki bizlerlesiniz, iyi ki sizler de bizlerleyiz slogan ile üniversitenin ilk 5 yıl içerisinde KKTC’de ilk 5 üniversiteden olma proaktif vizyonu ile var olacak” şeklinde konuştu.

Uluslararası Sağlık Turizmi Enstitüsü Başkanımız Dr. Fatih Seyran’ın da yarı zamanlı olarak akademik kadrosunda yer alacağı üniversitede Türkiye’den de birçok önemli isim yer alacak. Seyran, yaptığı değerlendirmede “Dünya Barış Üniversitesi, Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Sağsan Hocamızın öncülüğünde kapılarını öğrencilerimize açıyor. Birbirinden değerli akademisyen dostlarımızla birlikte biz de Dünya Barış Üniversitesi’nde deneyimlerimizi paylaşacağız. Öğrencilerimize uluslararası sağlık turizmi anlatacağız” ifadelerine yer verdi.

Ayrıntılı bilgi için üniversitenin https://www.wpu.edu.tr/ adresi ziyaret edilebilir.

Diğer Yazılar

Yazıyı Paylaş: