Bilim Kurulu Başkanımız Övey’e Anlamlı Ödül

Sağlık, turizm, spor, teknoloji ve eğitimde bölgenin en etkili üniversiteleri arasında olan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinde (ALKÜ), gurur günü olan “Akademik Atama, Yükseltme ve Ödül Töreni” büyük bir katılım ve coşkuyla yapıldı. 58, 59, 60, 61 ve 65. hükümetlerde Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Recep Akdağ’ın onur konuğu olarak katıldığı programa Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Akbaş, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, Almanya Federal Cumhuriyeti Antalya Konsolosu Martin Tscherner, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kılıç, Prof. Dr. Atıf Bayramoğlu, Prof. Dr. Mehmet Akın, Alanya İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hüseyin Direk, Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Yılmaz Güler, ALKÜ Genel Sekreteri Dr. Sinan Kartal, akademisyenler ve aileleri katıldı.

TÖREN, ALEV ALATLI’YA VEFA İLE BAŞLADI

Akademik Atama, Yükseltme ve Ödül Töreni; bilim dünyasına büyük katkılarıyla adını tarihe yazdıran Yazar Alev Alatlı’nın isminin verildiği konferans salonunun kurdele kesimiyle başladı. Alev Alatlı Konferans Salonu’nun açılış kurdelesini eski Bakan Recep Akdağ, Rektör Türkdoğan ile protokol heyeti kesti. Açılışın ardından heyet, Alev Alatlı Konferans Salonu’ndaki törene katıldı.

AKDAĞ: “DAHA İLERİYE GİTMEMİZ İÇİN EZBER BOZMAMIZ GEREKİYOR”

Törenin onur konuğu 58, 59, 60, 61 ve 65. hükümetlerde Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Recep Akdağ konuşmasında böyle bir törene katılmaktan gurur duyduğunu dile getirdi. Antalya ve Alanya’nın bir Selçuklu kenti olduğunu vurgulayan Akdağ, kadim Selçuklu Devleti’nin hatırasını yaşatmanın da büyük bir öneme sahip olduğunu dile getirdi. ALKÜ’nün kısa sürede gelişmiş bir üniversite haline geldiğini söyleyen Akdağ, “Bu kıymetli salonumuza değerli yazarımız Alev Alatlı’nın isminin verilmesi hepimizi gururlandırdı. Bilimsel alanda ileriye gitmemiz için akademisyenlerimizin büyük bir önemi var. Daha ileriye gitmemiz gerekiyorsa ezber bozmamız gerekiyor. Yeni yöntemlerle ezber bozarak devam etmemiz gerekiyor. Uzun süre yaptığım bakanlık görevinde yeni uygulamalarla ezber bozarak ülkemize sağlık alanında büyük gelişmeler yaşattık. Bugün burada 115 öğretim üyemizin yeni cübbelerini giyecek olması inanılmaz mutluluk verici bir olay. Bu törende giyilen her cübbenin arkasında annelerin, babaların, eşlerin ve çocukların büyük emeklerinin olduğuna ben bizzat şahidim. Cübbelerini giyen akademisyenlerimize başarılar diler; törenin üniversitemize, ülkemize ve bilim dünyasına hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

REKTÖR TÜRKDOĞAN: “ALKÜ OLARAK NİCE BAŞARILARA ŞAHİT OLACAĞIZ”

Rektör Türkdoğan konuşmasında törenin yapıldığı konferans salonunun düşünce dünyasına ışık tutan mütefekkir yazar Alev Alatlı’nın isminin verildiği bir gün olduğunu vurguladı. ALKÜ Akademik Atama, Yükseltme ve Ödül Töreni’nin büyük bir gurur günü olduğunu söyleyen Rektör Türkdoğan, “Bilime katkı sağlayan 115 akademisyenimizin yükselmelerinin heyecanına şahit oluyoruz. Ülkemizin kalkınması için bilimin ışığında yetişen akademisyenlerimizin yetişmesi kolay olmuyor. Bir akademisyen zamanının çoğunu ailesinden, çocuklarından feragat ederek bilime ayırıyor. ALKÜ çok daha büyük bir üniversite olacak ve nice başarıları hep birlikte kutlayacağız. Bu onurlu başarıyı bizlere yaşatan ailelere ve değerli akademisyenlerimize yürekten teşekkür ediyorum.” dedi. Rektör Türkdoğan, Piri Reis tarafından çizilen Alanya ve Alanya Kalesi’nin tablosunu eski Bakan Akdağ’a hediye etti.

115 AKADEMİSYEN YENİ CÜBBELERİNİ GURURLA GİYDİ

Konuşmaların ardından ALKÜ’lü akademisyenler atama ve yükselme ile yeni cübbelerini giydi. ALKÜ’de 22 profesör, 50 doçent, 43 doktor öğretim üyesi olmak üzere toplamda 115 öğretim üyesi atama ve yükselme ile yeni ünvanlarına erişti. Bunun yanında 15 akademisyene akademik başarı ödülü, 5 akademisyene de tanınırlık ödülü takdim edildi. Öte yandan emekli olan bir akademisyen ve bir idari personele teşekkür plaketi verildi. Ünvanlarına kavuşan akademisyenlere cübbelerini eski Bakan Akdağ, Rektör Türkdoğan, protokol üyeleri ve akademisyenlerin aileleri giydirdi.

BİLİM KURULU BAŞKANIMIZ ÖVEY’E TANINIRLIK ÖDÜLÜ

“Akademik Atama, Yükseltme ve Ödül Töreni” kapsamında toplamda beş akademisyene “Tanınırlık Ödülü” verildi. Ödül alanlardan dördü Prof. unvanlı olup, birisi ise doçent olarak ödül almaya hak kazanandı. Bu değerli akademisyenimiz ise ALKÜ Sağlık Turizmi Bölüm Başkanı ve Uluslararası Sağlık Turizmi Enstitüsü Bilim Kurulu Başkanımız Doç. Dr. İshak Suat Övey hocamız oldu. Övey, “Tanınırlık Ödülü” almaya hak kazanarak, bu alanda ikincilik ödülünü aldı.

Törenin devamında ALKÜ’nün kuruluşunun 9’uncu yılı dolayısıyla pasta kesimi yapıldı. ALKÜ’nün gurur günü olan Akademik Atama, Yükseltme ve Ödül Töreni, toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Diğer Yazılar

Yazıyı Paylaş: